kpb

Dojrzałe Kino x SMAK - Dzień Solidarności Międzypokoleniowej: Rękopis znaleziony w Saragossie

DOJRZAŁE KINO x SMAK:
Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
(reż. Wojciech Jerzy Has)
środa, 23 kwietnia 2025, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_15232_0.jpg

W kwietniu przypada ustanowiony przez Komisję Europejską Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. W środę, 23 kwietnia, pokolenia połączy filmowy seans. Tego dnia widzowie cyklu Dojrzałe Kino spotkają się z uczniami szkół ponadpodstawowych na wspólnym pokazie i dyskusji o filmie Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa z 1964 roku. Gospodynią spotkania będzie red. Maria Malatyńska.

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to święto ustanowione w 2011 roku przez Komisję Europejską, którego głównym celem jest promocja komunikacji i porozumienia międzypokoleniowego. Inicjatywy organizowane z tej okazji zachęcają do integracji, dialogu i współpracy pomiędzy pokoleniami.

Takim wydarzeniem będzie łączący pokolenia pokaz filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w środę, 23 kwietnia, o godzinie 11.00. Tego dnia do spotkania seniorów w cyklu Dojrzałe Kino dołączą uczniowie szkół ponadpodstawowych - w tym także reprezentanci grupy Młodych Ambasadorów Kina Pod Baranami i uczestnicy SMAKu, czyli Spotkań Młodych Amatorów Kina.

Międzypokoleniowa widownia zobaczy jeden z najbardziej niezwykłych polskich filmów kostiumowych, czyli Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

To adaptacja XIX-wiecznej powieści Jana Nepomucena Potockiego, dzieła o losach równie skomplikowanych, co opowiedziana w nim historia, które opublikowano dopiero 140 lat po śmierci autora. To jeden z najciekawszych przykładów narracji szkatułkowej, w której jedna historia prowadzi do drugiej, a z kolei ta do kolejnych, a wszystkie razem tworzą pełen obraz fabuły.

Film Hasa został wyróżniony na zagranicznych festiwalach i zdobył uznanie w wielu krajach. Podobnie, jak jego literacki pierwowzór, przez dziesięciolecia krążył po świecie w różnych skróconych wersjach, aż w 1997 roku, z inicjatywy Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli, zrekonstruowano jego pełną wersję i zaprezentowano ją zachodniej publiczności.

Seans poprzedzi prelekcja, po projekcji odbędzie się dyskusja. Wydarzenie poprowadzi gospodyni cyklu Dojrzałe Kino, red. Maria Malatyńska.

Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty, ciasteczek oraz jabłek, którymi tradycyjnie częstują się licealiści w czasie Spotkań Młodych Amatorów Kina.  

Filmy Wojciecha Jerzego Hasa w wersjach odrestaurowanych cyfrowo i z angielskimi napisami wracają do kin z okazji 100. rocznicy urodzin reżysera, która przypada w 2025 roku. Organizatorem pokazów pod hasłem HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Projekcje odbywają się w ponad 60 kinach studyjnych w całej Polsce.

Pokazy to niepowtarzalna okazja do przypomnienia sobie, a niekiedy do odkrycia na wielkim ekranie twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wypełnione alegoriami, surrealistycznymi obrazami i psychologicznymi portretami dzieła, zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka i jego miejscem w świecie. Nieustająco zachwycają, inspirują i fascynują. A idealnym miejscem dla tych „kronik wyobraźni” jest kino studyjne.

BILETY:
22 zł (seniorzy)
20 zł
(uczniowie - bilety dostępne w kasie Kina)

O FILMIE:
RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE | RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
(Wojciech Jerzy Has) PL 1964, 178’


Przedziwne perypetie Alfonsa van Wordena podczas jego podróży do Madrytu, gdzie ma objąć służbę w gwardii walońskiej, są okazją do opowiadania – przez spotykane przez niego postaci – kolejnych intrygujących historii. Bohater kilkakrotnie w zagadkowy sposób powraca do punktu wyjścia – tajemniczej karczmy i jej upiornego otoczenia, by ponownie wyruszać w znane mu czasy i przestrzenie, jednak za każdym razem wypełnione innymi postaciami i widziane z innej perspektywy.

Film prezentowany z angielskimi napisami.



PRZEGLĄD HAS. KRONIKI WYOBRAŹNI
Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Partner główny: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 35mm, Mojeekino
Finansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: RMF Classic, Miesięcznik KINO, Pełna Sala
Projekt graficzny plakatu: Ewelina Gąska
Zwiastun: Ivan Krupenikov

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14220_2.jpg   

    

PARTNERZY:

            

       
 
      

    

Repertuar:

Środa 23 kwietnia // Wednesday, April 23

archiwum