kpb

FFN gościnnie na VI Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar: Ludzie bez jutra

Festiwal Filmu Niemego
gościnnie na
VI Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar:
pokaz filmu niemego
LUDZIE BEZ JUTRA (reż. Aleksander Hertz)
muzyka na żywo Mateusz Gawęda
piątek, 14 czerwca 2024, godz. 20.45
Rabka-Zdrój


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14425_0.jpg

Wraz z Festiwalem Filmu Niemego zapraszamy na specjalne wydarzenie w ramach VI Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar. W piątek, 14 czerwca, w ogrodzie przy malowniczej Organistówce odbędzie się pokaz polskiego filmu niemego Ludzie bez jutra (reż. Aleksander Hertz) z 1919 roku. Muzykę na żywo wykona pianista Mateusz Gawęda.

W weekend 14-16 czerwca, odwiedzający Rabkę-Zdrój oraz jej mieszkańcy, przeniosą się w czasie za sprawą VI Retro Pikniku Dawnej Rabki Czar. Wśród zabytkowej architektury miasta na mieszkańców i przyjezdnych czekają zabawy salonowe i uliczne, teatr, muzyka i taniec, zabytkowe pojazdy, dawne sporty i wiele innych atrakcji.

W piątkowy wieczór, wraz z Festiwalem Filmu Niemego zapraszamy do ogrodu przy Organistówce na pokaz filmu Ludzie bez jutra w reżyserii Aleksandra Hertza, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu pianisty i kompozytora Mateusza Gawędy.

Film Ludzie bez jutra, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. W głównej roli męskiej wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś w postać pierwszoplanowej bohaterki wcieliła się Halina Bruczówna, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ludzie bez jutra to jedyna produkcja z udziałem aktorki, która zachowała się do naszych czasów.

Pokaz odbędzie się w ogrodzie przy Organistówce (ul. Sądecka 9), w Rabce Zdroju.

WSTĘP WOLNY!
W razie niepogody, seans zostanie przeniesiony do budynku Muzeum Władysława Orkana (ul. Sądecka 6).

O FILMIE:
LUDZIE BEZ JUTRA | PEOPLE WITH NO TOMORROW
(Aleksander Hertz) PL 1919, 80'



Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej premiery prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba.


O ARTYŚCIE:

MATEUSZ GAWĘDA - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtwórca zespołów: Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, PeGaPoFo, Cracow Jazz Collective, Silberman, których repertuarem są przede wszystkim jego autorskie kompozycje. Współpracował i występował ze znakomitościami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej m.in. Billy Hart, John Scofield, John Medeski, Ralph Alessi, Gianni Gebbia, Albert Beger, Jacek Kochan, Maciej Obara, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi. Na swoim koncie ma 11 wydanych albumów w tym pięć jako leader. Za album Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales" został nagrodzony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa - Fonograficzny Debiut Roku. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Cecil Taylor, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata…


ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

archiwum