kpb

Kinobranie z Muzeum Manggha - pokaz w ogrodzie: Człowiek z marmuru

KINOBRANIE Z MUZEUM MANGGHA - pokaz w ogrodzie:
CZŁOWIEK Z MARMURU (reż. Andrzej Wajda)
czwartek, 10 sierpnia 2023, godz. 21.15
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Konopnickiej 26


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13696_2.jpg

Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Pulsujący niezwykłą energią, znakomicie zagrany i rozliczający się z trudną przeszłością. Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy to kolejny tytuł, który będzie można zobaczyć w ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie. Pokaz pod gwiazdami w czwartek, 10 sierpnia, o godzinie 21.15.

Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy do dziś imponuje oryginalną formą, przywodzącą na myśl głośnego Obywatela Kane’a Orsona Wellesa. Przywołuje prawdziwe materiały archiwalne, które sprawnie miesza z filmową rekonstrukcją przeszłości, a także sięga po intrygujące motywy „filmu w filmie” i „filmu o filmie”.

Film Wajdy był dziełem demaskatorskim. Obnażał fałsz komunistycznej propagandy, ukazywał pogardę władzy dla jednostki i - podobnie jak inne dzieła kina moralnego niepokoju - zwracał uwagę na prawdziwe bolączki polskiego społeczeństwa. Stanowił również symboliczne rozliczenie z estetyką socrealizmu, która przed laty porwała wielu wybitnych polskich twórców.

Człowiek z marmuru pulsuje niezwykłą energią, do czego przyczynia się niewątpliwie nowatorska muzyka Andrzeja Korzyńskiego i wyjątkowa rola Krystyny Jandy. Jej Agnieszka (wzorowana ponoć na Agnieszce Osieckiej) tkwi w ciągłym ruchu i napięciu oraz nie znosi sprzeciwu w niestrudzonym dążeniu do prawdy. Jest bohaterką nowoczesną, symbolizującą nadejście nowego pokolenia, co wyraźnie widać w jej stroju i sposobie zachowania.

Mimo negatywnych recenzji pisanych na zamówienie komunistycznej władzy i ograniczeń w dystrybucji, Człowiek z marmuru odniósł duży sukces frekwencyjny. Wyrazem rządowej krytyki był brak nagrody dla filmu na Festiwalu w Gdyni. Główny laur imprezy powędrował wówczas do Krzysztofa Zanussiego za Barwy ochronne (do zobaczenia w u nas 24 sierpnia!), który odmówił odebrania nagrody, okazując solidarność z Andrzejem WajdąCzłowiek z marmuru został jednak doceniony za granicą: trafił na Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę FIPRESCI, zbierał też świetne recenzje od zagranicznych krytyków.

Film Człowiek z marmuru będzie można zobaczyć w czwartek, 10 sierpnia o godzinie 21.15 w ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Do dyspozycji widzów będzie stanowisko muzealnej kawiarni Café Manggha. W przypadku złej pogody (deszczu lub niskich temperatur) pokaz zostanie przeniesiony do sali widowiskowej Muzeum.


BILETY: 15 zł


O FILMIE:

CZŁOWIEK Z MARMURU | CZŁOWIEK Z MARMURU
(Andrzej Wajda) PL 1976, 154’



MFF w Cannes 1978: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) - Najlepszy film
FPFF w Gdyni 1977: Nagroda Specjalna - Nagroda Dziennikarzy, Udział w konkursie głównym


Druga połowa lat siedemdziesiątych. Pełna temperamentu młoda reżyserka (Krystyna Janda) realizuje swój film dyplomowy, który będzie opowiadał historię błyskawicznej kariery i upadku jednego z bohaterów pracy socjalistycznej. Zbierając materiały, Agnieszka odkrywa coraz to nowe kulisy wydarzeń, dociera do ludzi, którzy znali Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz) i współtworzyli jego legendę. Bardzo szybko okazuje się, że rzeczywistość dokumentowana na czarno-białych taśmach filmowych kreowana była w o wiele większym stopniu, niż wolno o tym mówić.
Opis za: Adapter.pl


Oficjalny hasztag festiwalu: #Kinobranie2023


SPOT:


archiwum