kpb

Kino Pod Baranami dla Ukrainy: Moja wojna (MOS)

KINO POD BARANAMI DLA UKRAINY: 
MOJA WOJNA (reż. Masza Kondakowa)

niedziela, 13 marca 2022, godz. 16.00
Małopolski Ogród Sztuki

 


13 marca, zapraszamy na pokaz, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. W sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12) zostanie wyświetlony film pt. Moja wojna Maszy Kondakowej - opowieść o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych. Pokaz organizowany jest we współpracy z Festiwalem Filmowym Ukraina.


Wyróżniona nagrodą publiczności na 6. Festiwalu Filmowym Ukraina Moja wojna, to film który przygląda się życiu trzech kobiet aktywnie zaangażowanych w działania wojenne na wschodzie Ukrainy. Ich różne losy łączy jedno: wszystkie zostały odmienione przez wojnę. Dokument Kondakowej nie jest (...) hagiografią wojny ani spłyconym patriotycznym manifestem. To opowieść o cenie związanej z decyzją o walce – i momentach, kiedy decyzja ta staje się konieczna. - pisał w recenzji filmu Grzegorz Brzozowski (Kultura Liberalna).


BILETY - CEGIEŁKI dostępne są w cenach: 15 zł, 25 zł, 50 zł
Każdy widz może zdecydować, jaką pomoc może w swoim imieniu przekazać.


Dochód z pokazu filmu Moja wojna 13 marca zostanie przekazany na wybraną przez Kino Pod Baranami i Festiwal Filmowy Ukraina organizację, zajmującą się pomocą Ukraińcom.


O FILMIE:

MOJA WOJNA | МОЯ ВІЙНА
(Masza Kondakowa) UA 2020, 68’

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

 

 

 

archiwum