kpb

15. Festiwal Afrykamera online

15. Festiwal AFRYKAMERA online
21-30 grudnia 2020
MOJEeKINO.pl

 


W dniach 21-30 grudnia zapraszamy widzów do uczestnictwa w 15. edycji Festiwalu Filmowego AfryKamera - największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. W tym roku, wydarzenie to w całości przeniesie się w przestrzeń internetu, na zrzeszającą polskie kina studyjne platformę MOJEeKINO.pl. Swoją wirtualną salę posiada tam także Kino Pod Baranami.


Celem Festiwalu AfryKamera jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego. Wbrew stereotypom, Afryka nie jest filmową pustynią - wręcz przeciwnie - wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.


Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. W kinie Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej widać wyraźne wpływy klasyków kina afrykańskiego. Mamy też kino egipskie, bardziej mainstreamowe, jest kino Maghrebu, mocno inspirowane filmem francuskim i włoskim. To jednak tylko część Afryki, którą zresztą sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo - mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu.


W szerokich ramach tegorocznej edycji Afrykamery znalazły się m.in. filmy o tanecznej kulturze Afryki (blok Africa Moving), filmowe opowieści o wpływach Państwa Środka na kontynencie afrykańskim (blok Chinafryka) oraz obrazy zmagań RPA ze swoją trudną historią (blok South African History X). Ponadto, w ramach sekcji Afroszorty zgromadzone zostały filmy krótkometrażowe, wyselekcjonowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival. Krótkie metraże pojawiają się także w bloku W polskim obiektywie.


W ramach 15. edycji Festiwalu organizatorzy przygotowali też muzyczną niespodziankę: występ łączącego gatunki i pokolenia zespołu Placeholder z RPA. Koncert grupy odbędzie się 21 grudnia w formie online.


W bogatym programie Festiwalu specjalne miejsce zajmują wyjątkowe filmy dokumentalne, takie jak Budda w Afryce, który ukazuje funkcjonowanie ośrodka dla uchodźców w Malawi prowadzonego przez buddystów z Chin. Nauka języka chińskiego i kung fu, przyswajanie buddyzmu i diety wegetariańskiej, rygorystyczne reguły dnia codziennego czy zakaz spotykania się z rodziną, to tylko niektóre z elementów, których muszą nauczyć się dzieci trafiające do ośrodka.


Z filmów fabularnych warto zwrócić uwagę na Kanarka Christiaana Olwagena, opowiadającego o młodym chłopaku z RPA o muzyczno-modowych pasjach, który zostaje powołany do służby wojskowej. Bohater dostaje się do chóru kościelnego wojsk obrony, z którym rusza w trasę po kraju, aby promować wartości religijne i państwowe wśród żołnierzy. Fascynującą historię przedstawia także film Maria Panna Nilu, wyróżniony  Nagrodą Jury Młodych Generacji 14plus na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Akcja osadzona jest w elitarnej szkole w Rwandzie. Choć uczące się w niej dziewczęta łączą podobne marzenia i pragnienia, coraz częściej pojawiają się między nimi konflikty o podłożu etnicznym. Reżyserem filmu jest Atiq Rahimi, który gościł w Kinie Pod Baranami w 2007 roku w ramach 1. Przeglądu Filmów Afgańskich.


Dodatkowo na platformie MOJEeKINO.pl znajdą się: znakomity dokument Liyana oraz opowieść o kenijskiej superbohaterce Supa Modo. Wśród dostępnych tytułów pojawi się także sudańska produkcja Umrzesz, mając 20 lat, będąca poetycką opowieścią o życiu w cieniu nieuchronnie zbliżającej się śmierci i pierwszym w historii reprezentantem Sudanu w oscarowym wyścigu.


Film Umrzesz, mając 20 lat można zobaczyć również przedpremierowo, na zapowiadającym Festiwal AfryKamera pokazie na platformie e-kinopodbaranami.pl, 17 grudnia o godzinie 20.00. Szczegółowe informacje na temat pokazu TUTAJ.


Spis festiwalowych tytułów oraz ich szczegółowe opisy znajdują się na stronie:
www.afrykamera.pl.


BILETY na wirtualne seanse: 14 zł
KARNET na wszystkie filmy festiwalu: 79 zł
Bilety i karnety dostępne w przedsprzedaży w aplikacji Going i od 21 grudnia na platformie www.mojeekino.pl.


Zachęcamy, aby - przy zakupie biletów na festiwalowe projekcje na platformie MOJEeKINO.pl
- wybierać internetową salę Kina Pod Baranami.

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum