Interkulturalia - program filmowy
INTERKULTURALIA
- program filmowy
23-25 listopada 2018
Kino Pod Baranami
W dniach 23-25 listopada zapraszamy na pokazy filmowe w ramach festiwalu Interkulturalia. Na ekranie Donbas nagrodzonego w Cannes Siergieja Łoźnicy, litewski kandydat do Oscara, czyli Szron Šarūnasa Bartasa oraz uhonorowany Złotym Globem thriller W ułamku sekundy Fatiha Akina z Diane Kruger w roli głównej. Wstęp wolny.
W programie filmowym festiwalu znalazł się pokaz filmu Donbas autorstwa Siergieja Łoźnicy. To wstrząsający obraz niesamowitych paradoksów w relacjach pomiędzy Rosją i Ukrainą. Przyglądając się wojnie trwającej w obwodzie donieckim, reżyser w surowy, a zarazem groteskowy sposób przedstawia jak wielka polityka przekłada się na wzajemne stosunki między ludźmi. Donbas nominowano do przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody filmowej LUX, a Siergiej Łoźnica otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera sekcji Un Certain Regard podczas tegorocznej edycji festiwalu w Cannes.
O wojnie na Ukrainie w wyjątkowo powściągliwy sposób opowiada prezentowany w ramach festiwali Szron, czyli historia dwojga litewskich wolontariuszy, którzy wyruszają z pomocą humanitarną na teren zbrojnego konfliktu. Reżyser Šarūnas Bartas swoją opowieść wpisał w wizualnie chłodne kino drogi, którego bohaterowie przechodzą swoisty proces inicjacji. W realizację tej międzynarodowej koprodukcji litewskim aktorom towarzyszą m.in. Andrzej Chyra i Vanessa Paradis oraz naturszczycy – biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze. W tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka autorstwa Pawła Mykietyna. Film miał swoją premierę podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes, w sekcji Quinzaine des Réalisateurs i był litewskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
W ramach festiwalu widzowie zobaczycie również psychologiczny thriller W ułamku sekundy w reżyserii Fatiha Akina, twórcy filmu Głową w mur. Nagrodzona w ubiegłym roku w Cannes Diane Kruger wcieliła się w rolę kobiety, która traci rodzinę w wyniku ataku terrorystycznego. Od tej pory wszystkie jej wybory podyktowane są pragnieniem zemsty za stratę bliskich. W ułamku sekundy wpisuje się w szerszą debatę na temat ścierania się kultur, oferując zarazem gorzką diagnozę stosunków społecznych w Niemczech. Podczas tegorocznego rozdania Złotych Globów film otrzymał statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, był również niemieckim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii w tej kategorii.
PROGRAM:
piątek, 23 listopada
21.15 DONBAS | DONBAS
reż. Siergiej Łoźnica, Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia 2018, 121'
sobota, 24 listopada
21.15 W UŁAMKU SEKUNDY | AUS DEM NICHTS
reż. Fatih Akin, Niemcy/Francja 2017, 106'
niedziela, 25 listopada
21.15 SZRON | FROST
reż. Šarūnas Bartas, Litwa/Francja/Ukraina/Polska 2017, 120’
WSTĘP WOLNY
Festiwal INTERKULTURALIA jest corocznym wydarzeniem odbywającym się w Krakowie i mającym na celu popularyzację wiedzy na temat wielokulturowości oraz różnorodności kulturowej. Tegoroczna edycja Festiwalu jest poświęcona kulturom państw ościennych, mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce oraz wielokulturowego dziedzictwa Krakowa. Podczas Festiwalu w różnych miejscach na terenie miasta odbędą się między innymi debaty, wykłady eksperckie, warsztaty akulturacyjne i prawne dla obcokrajowców, spacery tematyczne, warsztaty kreatywnego pisania oraz szereg innych wydarzeń promujących inne kultury oraz popularyzujących wiedzę na ich temat.
Festiwal jest współfinansowany ze środków finansowych Miasta Krakowa.
O FILMACH:
DONBAS | DONBAS
reż. Siergiej Łoźnica, Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia 2018, 121'
MFF w Cannes 2018: najlepszy reżyser w sekcji Un Certain Regard (Siergiej Łoźnica)
Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX 2018: oficjalna selekcja
Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które obrazków przesuwanych przez odbiorcę po ekranie z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
Laureat Smoka Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergiej Łoźnica (Łagodna, We mgle, Szczęście ty moje) w najnowszym fabularnym filmie w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera widzów w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Donbas to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.
ZWIASTUN:
SZRON | FROST
reż. Šarūnas Bartas, Litwa/Francja/Ukraina/Polska 2017, 120’
Oscary 2018: litewski kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Cannes 2017: sekcja Quinzaine des Réalisateurs
Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O mało widowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.
ZWIASTUN:
W UŁAMKU SEKUNDY | AUS DEM NICHTS
reż. Fatih Akin, Niemcy/Francja 2017, 107'
fot. Boris Laewen (c) 2016 bomberoint
Warner Bros Ent
Oscary 2018: niemiecki kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Złote Globy 2018: najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF w Cannes 2017: najlepsza aktorka (Diane Kruger)
W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.
ZWIASTUN: