kpb

Wyborcza na żywo!: Słońce, to słońce mnie oślepiło - pokaz filmu i spotkanie

WYBORCZA NA ŻYWO!
Słońce, to słońce mnie oślepiło (reż. Anka i Wilhelm Sasnal)
- pokaz filmu i spotkanie z twórcami

sobota, 14 października 2017, godz. 16.00
Kino Pod Baranami

 

 

W sobotę, 14 października, wspólnie z Gazetą Wyborczą i Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zapraszamy na spotkanie z cyklu Wyborcza na żywo! W programie pokaz filmu Anki i Wilhelma Sasnali Słońce, to słońce mnie oślepiło. Po seansie odbędzie się spotkanie z udziałem twórców.

 

Inspiracją dla najnowszego filmu Anki i Wilhelma Sasnali była powieść Alberta Camus Obcy. W filmie Słońce, to słońce mnie oślepiło przyglądają się człowiekowi, którego główną motywacją do działania jest lęk. Główny bohater, podobnie jak w powieści, wciąż ucieka przed koniecznością odnajdywania się w rzeczywistości i odgrywania określonych ról, ale także przed odpowiedzialnością. Skonfrontowany z człowiekiem, którego społeczeństwo postrzega jako obcego ze względu na kolor jego skóry, staje przed życiowym wyborem. Decyzje, które podejmuje określają nie tylko jego samego, ale i współczesne mu społeczeństwo.



Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami: Anką i Wilhelmem Sasnalami, które poprowadzi Małgorzata Skowrońska, dziennikarka Gazety Wyborczej Kraków.

 

Film prezentowany będzie w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie Nowy region świata, prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki od 9 września do 12 listopada 2017 roku.

 

Wstęp wolny!
* Rezerwacja miejsc: spotkanie@krakow.agora.pl

 

O FILMIE:

SŁOŃCE, TO SŁOŃCE MNIE OŚLEPIŁO | THE SUN, THE SUN HAS BLINDED ME
reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polska 2016, 74’

(in Polish with English subtitles)

Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu 2016: nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu w konkursie Les Nouveaux Alchimistes
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2016: udział w konkursie międzynarodowym


Główny bohater, Rafał Mularz, to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji.

Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

 

ZWIASTUN:


 

ORGANIZATORZY:

Gazeta Wyborcza
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Bookmark and Share

archiwum