kpb

Unsound Festival 2017: program filmowy

UNSOUND FESTIVAL 2017
- program filmów dokumentalnych
7-12 października 2017
Kino Pod Baranami

 

 

W niedzielę, 8 października, rozpocznie się 15. edycja jedynego w swoim rodzaju festiwalu Unsound w Krakowie. Wbrew pesymistycznym, a nawet dystopijnym nastrojom, motywem przewodnim festiwalu w tym roku jest hasło FLOWER POWER. W Kinie Pod Baranami odbędą się projekcje filmowe, w ramach których na ekranach pojawią się muzycy, heroiniści, hackerzy, ekolodzy, buntownicy, tancerze, krótko mówiąc kontestatorzy dominujących sił w społeczeństwie.

 

Na początek, zapraszamy na nocny maraton filmowy pod hasłem Jigoku All Night Flower Power Program - Drugs, Drones and Distortion. Jigoku, czyli  Lovely Jon i Cherrystones to specjalizujący się w sztuce audiowizualnej duet, który tworzy niepowtarzalne, inspirujące pokazy na żywo poprzez rekonstrukcję zapomnianych materiałów filmowych. Wykorzystują fragmenty filmów i tworzą z nich coś nowego, odnajdując wśród nich często prawdziwe klejnoty i oddając hołd utraconym klasykom. Od kilku lat organizują także specjalne, nocne programy filmowe podczas festiwalu Unsound. W tym roku zajęli się tematem Flower Power i chcą otworzyć umysły swoich odbiorców, prezentując im najwspanialsze ciekawostki kontrkultury. 
W pierwszą noc festiwalu na ekranie pojawią się niemal zupełnie zapomniane produkcje, które artyści znaleźli m.in. na greckich kasetach VHS. W programie znalazł się kampowy film science-fiction, japoński komiksowy kolaż animowany, psychodeliczna kombinacja niemieckiej muzyki rockowej oraz izraelskiej wyobraźni oraz barwne dzieło pioniera japońskiego eksperymentu filmowego.

 

W kolejnych dniach festiwalu będzie można zobaczyć filmowe opowieści o buntownikach i kontestatorach zastanej rzeczywistości. W filmie Hyperstition poświęconym teorii oraz praktyce akceleracjonizmu, reżyser Christopher Roth oraz filozof Armen Avanessian eksplorują nowe wizje przyszłości. Osią narracyjną są głosy artystów, teoretyków, filozofów i kuratorów, którzy opowiadają o przyczynach narastającego tempa globalnego kapitalizmu oraz o strategiach oporu. Wprowadzenie do filmu wygłosi Armen Avanessian.

 

W dokumencie The New Radical Adam Bhala Lough opowiada o dwóch kryptoanarchistach, którzy realizując swoje radykalne cele posługują się najnowszą technologią. Pierwszym bohaterem jest Cody Wilson, wynalazca drukowalnego pistoletu. Drugim – Amar Taaki, adwokat bitcoina i założyciel usługi Darkwallet, niewykrywalnego rynku peer-to-peer. Reżyser nie opowiada się po żadnej ze stron, jego film sugeruje raczej, że nowy radykalizm nie jest osobą czy ideą, ale złożonym duchem. The New Radical był nominowany do nagrody dla najlepszego dokumentu podczas tegorocznej edycji festiwalu Sundance. Muzykę do filmu napisał Clint Mansell.

 

Kino Pod Baranami ponownie gościć będzie włoski duet Invernomuto, który podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Unsound prezentował swój film Negus. Tym razem artyści przedstawią document PICÓ: Un parlante de Africa en America opowiadający o kontrkulturze tanecznej, która wytworzyła się w Kolumbii bawiąc się do muzyki z soundsystemów picó. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserami filmu, kolektywem Invernomuto oraz muzykiem Jimem C. Neddem. Rozmowę poprowadzi dziennikarz muzyczny oraz DJ, Philip Sherburne.

 

Gościem festiwalu będzie również reżyser Michał Marczak, twórca Wszystkich nieprzespanych nocy. Artysta spotka się z krakowskimi widzami po projekcji filmu Fuck for Forest, prowokacyjnego dokumentu opowiadającego o organizacji pozarządowej z Norwegii, która zbiera fundusze na ochronę środowiska, sprzedając w internecie amatorskie filmy erotyczne. Film nagrodzono m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a talent Michała Marczaka docenili zarówno krytycy, jak i szersza publiczność. Spotkanie z reżyserem poprowadzi dziennikarz internetowego magazynu The Quietus, Luke Turner.

 

Wszystkie filmy prezentowane będą w oryginalnych wersjach językowych. Dodatkowo, film PICÓ: Un parlante de Africa en America będzie wyświetlany z angielskimi, a Fuck For Forest z polskimi napisami. Spotkania z twórcami odbędą się w języku angielskim.

 

BILETY: 15 zł

 

PROGRAM:

sobota, 7 października
23.55 JIGOKU ALL NIGHT FLOWER POWER PROGRAM:
DRUGS, DRONES AND DISTORTION
, 238’

Audiowizualny duet Jigoku prezentuje: krótki i długi metraż z USA, Japonii, Włoch, Niemiec i Izraela, z połowy lat 60. i wczesnych lat 70. Od psychodelii i narkotycznych tripów, aż po body painting i filmy z gatunku art-filth.

 

poniedziałek, 9 października
15.00 HYPERSTITION
| HYPERSTITION
reż. Christopher Roth, Armen Avanessian, Niemcy 2016, 100’
Wprowadzenie: Armen Avanessian

Balansujący na granicy abstrakcji dokument poświęcony teorii oraz praktyce akceleracjonizmu, w którym niemiecki reżyser Christopher Roth i austriacki filozof i teoretyk Armen Avanessian kwestionują pojęcie czasu.

 

wtorek, 10 października
15.00 THE NEW RADICAL
| THE NEW RADICAL
reż. Adam Bhala Lough, USA 2017, 120’

Dokumentalna opowieść o nieuznających kompromisu radykałach z pokolenia millenialsów, którzy atakują znienawidzony system z pomocą niebezpiecznych technologii, zmuszając polityków do uczestnictwa w grze o wysokiej stawce.

 

środa, 11 października
14.45 (!) FUCK FOR FOREST
| FUCK FOR FOREST
reż. Michał Marczak, Polska/Niemcy 2012, 86’
Gość: Michał Marczak, prowadzenie: Luke Turner

Nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym dokument o grupie ekologów pod nazwą "Fuck For Forest", którzy gromadzą pieniądze na ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie.

 

czwartek, 12 października
15.00 PICÓ: UN PARLANTE DE AFRICA EN AMERICA

| PICÓ: UN PARLANTE DE AFRICA EN AMERICA
reż. Invernomuto: Simone Bertuzzi i Simone Trabucchi, Włochy 2017, 60'
Goście: kolektyw Invernomuto, Jim C. Nedd, prowadzenie: Philip Sherburne

Opowieść włoskiego duetu Invernomuto o kolumbijskiej muzyce granej na soundsystemach Picó oraz kulturze ulicznych zabaw tanecznych, którą stworzyli Afrykanie oraz Afro-latynosi, a jej korzenie sięgają w lat 50.

 

ORGANIZATORZY:

             

Bookmark and Share

archiwum