kpb

Dojrzałe Kino: Maria Skłodowska-Curie

środa, 15 marca 2017, godz. 11.00 (Sala Czerwona - prelekcja i dyskusja)
środa, 15 marca 2017, godz. 11.00 (Sala Niebieska - transmisja prelekcji)

 

 

 

W środę (15 marca) o godz. 11.00 zapraszamy dojrzałych widzów na kolejne spotkanie Dojrzałego Kina! W programie pokaz filmu Maria Skłodowska-Curie - fascynującego dzieła  Marie Noëlle opowiadającego o jedynej w historii podwójnej laureatce Nagrody Nobla. W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna, Piotr Głowacki, Jan Frycz oraz Daniel Olbrychski.

 

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Co tydzień prezentujemy wybraną premierę, która poprzedzona jest prelekcją, a po seansie odbywa się dyskusja. Naszych widzów częstujemy kawą, herbatą i ciasteczkami. Gospodynią spotkań jest pani redaktor Maria Malatyńska.

 

Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 14 zł

Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie pokazem, seans odbędzie się na dwóch salach.
Na Sali Niebieskiej - transmisja prelekcji.
Dyskusja po filmie na Sali Czerwonej.

 

O FILMIE:

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE | MARIA CURIE
reż. Marie Noëlle, Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015, 100’

Bavarian Film Awards 2017: najlepszy reżyser (Marie Noëlle), najlepsza scenografia

Wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. Albert Einstein miał o niej powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniła się pod wpływem sławy. 

 

ZWIASTUN:

    

 

 

 




zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

  
       


PARTNERZY:

  
            

     

 
       

archiwum