Dojrzałe Kino - Letnie przesilenie
środa, 4 maja 2016, godz. 11.00
W środę (4 maja) o godzinie 11.00 zapraszamy na Letnie przesilenie, osadzony w okupacyjnych realiach obsypany nagrodami film Michała Rogalskiego (Ostatnia akcja, Czas honoru) z udziałem wschodzących gwiazd młodego pokolenia.
Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.
Gospodarzem cyklu filmowych spotkań seniorów jest pani redaktor Maria Malatyńska, która wygłosi krótką prelekcję do filmu, a po projekcji poprowadzi dyskusję.
Spotkania Dojrzałego Kina odbywają się co środę, w okolicach godziny 11.00. Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl .
Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!
BILETY dla seniorów: 12 zł
LETNIE PRZESILENIE | LETNIE PRZESILENIE
reż. Michał Rogalski, Polska/Niemcy 2014, 101’
Festiwal Filmowy w Gdyni 2015: nagroda za zdjęcia - Jerzy Zieliński, nagroda za drugoplanową rolę kobiecą - Maria Semotiuk,
Złote Kociaki - Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta Gdynia
Festiwal Filmów Świata w Montrealu 2015: nagroda za scenariusz
Camerimage Bydgoszcz 2015: Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich
Siedemnastoletni Romek i Guido mają przed sobą całe życie. Ich marzenia sa typowe dla nastolatków - chcą słuchać muzyki, tańczyć, umawiać się z dziewczynami. Ale spotykają się... w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych nadających jazz. Romek jest pomocnikiem maszynisty Leona, który transportuje puste wagony kolejowe z rampy dezynfekcyjnej pobliskiego obozu koncentracyjnego. Pewnego dnia Romek kradnie porzuconą na torach walizkę. Są w niej płyty jazzowe i patefon. Kiedy słucha muzyki, obok jego domu przechodzi Guido. Już po chwili wkracza do pokoju Romka. Obaj nie przeczuwają, że zmuszeni będą podjąć decyzje, które zupełnie odmienią ich życie.
Przeglądając stare fotografie rodzinne, natknąłem się na serię zdjęć przedstawiających moich dziadków i ojca wraz ze znajomymi, beztrosko bawiących się w płytkich wodach jakiejś rzeki. Fotografie zrobiono w 1943 roku. Te zdjęcia uzmysłowiły mi, jak płytko i stereotypowo patrzymy na czas drugiej wojny światowej. Wspomnienia okropności przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie. A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Nawet gdy obok, niemal za rogiem, dochodzi do monstrualnych zbrodni. Michał Rogalski, reżyser
To delikatny, dobrze zrealizowany i pięknie sfotografowany film. W sposób interesujący i wiarygodny udaje się też Rogalskiemu sportretować różne typy ludzkich postaw w tak okrutnej rzeczywistości - oportunizm, dobro, głupotę, naiwność, zło. Dagmara Romanowska, Film.onet.pl
zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
PARTNERZY: