kpb

Spotkania Filozoficzne: Syn Szawła (przedpremierowo!)

środa, 20 stycznia 2016, godz. 20.30



Wraz z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszamy na piąte Spotkanie Filozoficzne w Kinie Pod Baranami.

Podczas styczniowego spotkania inspiracją do rozmowy będzie nagrodzony Złotym Globem i nominowany do Oscara Syn Szawła. Porażający i trzymający w napięciu film o Holokauście, o którym już teraz mówi się, że przejdzie do historii kina. Środowy pokaz będzie seansem przedpremierowym. Rozmowę po seansie poprowadzi dr hab. Jan Kiełbasa.

Syn Szawła to debiut 38-letniego László Nemesa, który został nagrodzony Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes oraz Złotym Globem dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Film przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Dzieło Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

Film powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu Shoah, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.


Spotkania Filozoficzne, organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii UJ, są okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

// http://www.filozofia.uj.edu.pl
// https://www.facebook.com/InstytutFilozofiiUJ?fref=ts


O PROWADZĄCYM:

DR HAB. JAN KIEŁBASA
- pracownik Zakładu Ontologii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowca w krakowskim Kolegium oo. Dominikanów. Prowadzi kursy z filozofii średniowiecznej, metafizyki klasycznej i antropologii filozoficznej. Do jego głównych zainteresowań należą: filozofia średniowieczna, ontologia, aksjologia, antropologia filozoficzna oraz filozofia francuska.


BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


O FILMIE:

SYN SZAWŁASAUL FIA 
reż. László Nemes, Węgry 2015, 107' (premiera: 22 stycznia 2016)

Nominacja do Oscara 2016: najlepszy film obcojęzyczny
Złote Globy 2016: najlepszy film obcojęzyczny
MFF w Cannes 2015: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI
Camerimage Bydgoszcz 2015: Brązowa Żaba
National Board of Review 2015: najlepszy film obcojęzyczny


Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Syn Szawła (...) wprowadza widza w sam środek obozu koncentracyjnego. Naszym celem było obranie ścieżki zupełnie innej niż w klasycznych dramatach historycznych, pokazujących szeroką perspektywę i wiele różnych punktów widzenia. Nie chcieliśmy opowiedzieć historii Holokaustu, tylko prostą historię jednego człowieka, znajdującego się w straszliwej sytuacji. László Nemes, reżyser

Film, który chwyta za gardło i pewnie długo nie puści. Stopklatka.pl 
Syn Szawła nie pozwala o sobie zapomnieć. Wprost


ZWIASTUN:

archiwum