kpb

Spotkania Filozoficzne: Moja matka (pokaz przedpremierowy)

środa, 28 października 2015
godz. 20.15 



Wraz z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszamy na drugie Spotkanie Filozoficzne w Kinie Pod Baranami. Na ekranie - przedpremierowo - najnowszy komediodramat Nanni Morettiego, twórcy Habemus Papam, nominowany do Złotej Palmy film Moja matka. Po seansie zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji inspirowanej tematyką filmu.

Moretti, autor takich obrazów jak Pokój syna czy Cichy chaos, po raz kolejny dokonuje doskonałego przełożenia własnych doświadczeń i obserwacji na język filmu. Moja matka to dzieło przeplatane wątkami autobiograficznymi i pytaniami o przemijanie oraz sens tworzenia kina i wypowiedzi artystycznej.

Spotkania Filozoficzne, organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii UJ, są okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Projekcje odbywają się raz w miesiącu. Październikową rozmowę poprowadzi Fryderyk Kwiatkowski - absolwent filmoznawstwa UJ, doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią filmu, zachodnią ezoteryką i jej wpływem na współczesną (pop)kulturę.

BILETY:
18 zł
(normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (seniorzy)


O FILMIE:

MOJA MATKA | MIA MADRE
reż. Nanni Moretti, Włochy/Francja 2015, 107’
(premiera: 13 listopada 2015)

MFF w Cannes 2015: nominacja do Złotej Palmy, Nagroda Jury Ekumenicznego

Margherita jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?

Zasługująca na Złotą Palmę gra reżysera z własnym życiem.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Nanni Moretti kręci kino intymne. Bardzo osobiste i bezpośrednie. Często opowiada o samym sobie. W szczery sposób przedstawia swój świat, to w jaki sposób na niego patrzy.
Maciej Niedźwiecki, film.org.pl

To historia o dzisiejszej samotności, której nie potrafi zagłuszyć praca i której nie koją inni ludzie. Wspaniałe kino.
Krzysztof Kwiatkowski, Wprost


ZWIASTUN:

archiwum