kpb

Future Shorts: Jesień 2013


FUTURE SHORTS FESTIVAL: JESIEŃ 2013

środa, 6 listopada 2013, godz. 19.00


Jesienny program Future Shorts to siedem filmów wyprodukowanych w dziewięciu krajach świata, które łącznie zdobyły ponad osiemdziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Jednemu z tych filmów przypadnie wkrótce kolejny laur, przyznany głosami publiczności Future Shorts z ponad 90 krajów - nagroda Future Shorts Audience Award.

Tradycyjnie już założeniem organizatorów Festiwalu jest możliwie największe utrudnienie wyboru poprzez wyselekcjonowany z najciekawszych światowych produkcji program: zróżnicowany w warstwach gatunkowych i tematycznych, ale wyrównany artystycznie.

W zestawie Future Shorts: Jesień 2013 tym razem znajdziemy tylko jedną - za to wyjątkową - animację, zaś reszta programu po równo dzieli się na filmy dokumentalne i fabularne. W trakcie 94 minut odwiedzimy m.in. Indie, Rumunię, Brazylię czy Kanadę, a nawet pewien filcowy las. Podczas tej wyprawy przeżyjemy skrajne emocje, spotkamy się z zaskakującymi narracjami i niecodziennymi obrazami. Tak dużo naraz wydarzyć może się tylko w krótkim kinie. Zapraszamy do obcowania z najlepszym.

BILETY:
14 zł
(normalny) | 12 zł (ulgowy)




W PROGRAMIE:

Czas trwania: ok. 94'

AMAR

reż. Andrew Hinton, Indie 2011, 9’ (film dokumentalny)

Vimeo Awards Documentary Category 2012, Best Mini Documentary Big Sky Documentary Festival, London Indian Film Festival / Satyajit Ray Foundation International Short Film Competition
Amar to czternastoletni chłopiec, szkolny prymus. W przyszłości chce być profesjonalnym zawodnikiem krykieta, ale na co dzień musi zarabiać na utrzymanie rodziny, pracując przez sześć i pół dnia w tygodniu, a jednocześnie uczęszczając do szkoły.

COLOR FILM
reż. Meghan O’Hara, USA 2008, 7’ (film dokumentalny)

Eastman-Kodak Excellence in Cinematography Award
Dokument eksperymentalny analizujący przepaść pomiędzy językiem a percepcją. Podejmuje zagadnienia z dziedziny psychologii kognitywnej, lingwistyki, etymologii i kwestie związane z komercyjnym zastosowaniem barw, przez co pozwala głębiej spojrzeć na znaczenie koloru w naszym życiu codziennym.

SILENT RIVER
reż. Anca Miruna Lazarescu, Niemcy/Rumunia 2011, 30’ (film fabularny)

European Film Festival of Lille, Grand Jury Prize & Brussels Short Film Festival, Berlin Interfilm Festival, Tampere ISFF, Warszawski Festiwal Filmowy
Rumunia, rok 1988: Gregor i Vali chcą opuścić kraj. Potrzebują siebie nawzajem, ale nie do końca sobie ufają. Pewnej nocy wcześniejsze podejrzenia Gregora potwierdzają się. Wtedy pozostaje już tylko nadzieja. Zdobywca ponad 70 międzynarodowych nagród.

WHATEVEREST
reż. Kristoffer Borgli, Norwegia/Dania 2012, 15’ (film dokumentalny)

Special Jury Award AFI Fest Los Angeles
Whateverest
jest filmem dokumentalnym o niezwykłej inspiracji skrywającej się za produkcją muzyczną Todda Terje, zatytułowaną Inspector Norse. Inspektor Norse to pseudonim funkcjonujący w przestrzeni wirtualnej, pod którym kryje się postać Mariusa Solema Johansesna - niespełnionego muzyka z małego miasteczka, zajmującego się produkcją video dla You Tube: filmów tanecznych oraz materiałów instruktażowych dotyczących używek.

A DISTRACAO DE IVAN
reż. Cavi Borges, Gustavo Melo, Brazylia 2009, 17’ (film fabularny)

Nominacja do nagrody Cinema Brazil Grand Prize, zwycięzca Recife Cine PE Audiovisual Festival
Film przedstawia historię jedenastoletniego chłopca. Ivan mieszka na obrzeżach Rio de Janeiro razem z babcią. Codzienne podstępy, których doświadcza i sprzeczki z rówieśnikami budują jego dojrzałość. Film prezentowano na festiwalu w Cannes w ramach sekcji Semaine de la Critique 2010.

BONEFEATHER
reż. Nathan Gilliss, Callum Paterson, Kanada 2009, 5’ (animacja)

Canadian Student Film Festival 2009 w kategorii Najlepsza Animacja
Akcja rozgrywa się w filcowo-sztruksowym lesie, gdzie Bonefeather i jego kompan o perłowych oczach zakłócają spokój poranka swoją smutną godową pieśnią. Śpiew ustaje w chwili, gdy na horyzoncie pojawia się osobnik płci przeciwnej.

VOYAGE D’AFFAIRES
reż. Sean Ellis, Francja 2008, 11’ (fabularny)

BAFTA, Best International Short
Jean Paul Clement przebywa na tygodniowym wyjeździe biznesowym. Po zameldowaniu się w hotelu Dolphine zauważa wiadomość w telefonie komórkowym, która wywołuje nie lada rozterkę.
Bookmark and Share

archiwum