11. Tydzień Kina Hiszpańskiego
11. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
| 11. SEMANA DE CINE ESPAÑOL (en español)
20 - 26 marca 2011
Rusza 11. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego!
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy fabularne oraz dokumentalne z ostatnich lat, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 17 marca - 10 kwietnia, w wybranych kinach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku.
Na projekcje w ramach 11. TKH zapraszamy do Kina Pod Baranami w dniach 20 - 26 marca!
Wydarzeniem specjalnym 11. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego w kręgach wielbicieli mocnego, awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Twórczość filmowców łączy nie tylko charakterystyczny przerysowany styl, szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Są również przyjaciółmi w życiu prywatnym.
Podczas festiwalu będzie miała miejsce polska premiera najnowszego filmu Alexa de la Iglesii - HISZPAŃSKI CYRK (Balada triste de trompeta), który na MFF Wenecja 2010 otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Tarantino, przewodniczącego jury. Film otrzymał również w tym roku najwięcej nominacji do najważniejszych nagród filmowych Hiszpanii - Nagród Goya. Nominowany jest w 15 kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego reżysera. Po projekcjach festiwalowych film trafi do regularnej dystrybucji.
Zapraszamy na dwa dodatkowe seanse festiwalowe:
- popularny film CELA NR 211 pokażemy dodatkowo w niedzielę, 27 marca, o godz. 19.00
- a dla tych, którzy nie zobaczyli filmu podczas inauguracji i nie chcą czekać do premiery (1 kwietnia) - specjalny pokaz filmu HISZPAŃSKI CYRK w poniedziałek, 28 marca, o godz. 19.00
PROGRAM 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego:
niedziela, 20 marca
19.00 FILM OTWARCIA:
HISZPAŃSKI CYRK | BALADA TRISTE DE TROMPETA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010, 107'
Srebrny Lew MFF Wenecja 2010 dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz
Wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Hiszpania, rok 1973. Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako "smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego "wesołego klauna", Sergio,który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii...
21.00 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
DZIEŃ BESTII | EL DÍA DE LA BESTIA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 1995, 103'
6 nagród Goya 1996 - w tym dla najlepszego reżysera
Ksiądz Ángel jest przekonany, że odnalazł w księdze Apokalipsy ukrytą informację o zbliżających się narodzinach Antychrysta. Bestia ma narodzić się w Święta Bożego Narodzenia 1995 roku w Madrycie. Ángel pragnie temu zapobiec wszelkimi możliwymi metodami.
poniedziałek, 21 marca
19.00 NOWE KINO BASKIJSKIE:
ZAKAZANA PAMIĘĆ | DEBEKATUTA DAGO OROITZEA | PROHIBIDO RECORDAR
reż. Txaber Larreategi, Josu Martínez, Hiszpania 2010, 53'
MFF San Sebastian 2010
W Hiszpanii powstaje dziś wiele filmów poruszających trudny temat zbrodni wojny domowej oraz represji reżimu generała Franco. Dokument Zakazana pamięć można potraktować jako uzupełnienie filmu fabularnego Sięgnąć gwiazd. Fabuła filmu składa się z historii kilku kobiet, które żyją do dziś i zgodziły się opowiedzieć jak trafiły do kobiecego więzienia Saturrarán, co je tam spotkało oraz o tym jak ten okres boleśnie naznaczył ich życie.
20.15 NOWE KINO BASKIJSKIE:
SIĘGNĄĆ GWIAZD | IZARREN ARGIA | ESTRELLAS QUE ALCANZAR
reż. Mikel Rueda, Hiszpania 2010, 90'
MFF San Sebastian 2010
Przy malowniczej plaży Saturrarán (Kraj Basków) znajdował się kiedyś kurort, który zamieniono w seminarium, a potem w jedno z najcięższych więzień frankistowskiego reżimu. W latach 1937 - 1944 przewieziono tam dwa tysiące kobiet z całej Hiszpanii. Film opowiada historię Victorii, która w czasie wojny trafia do Saturrarán gdzie doświadcza jednego z najbardziej makabrycznych eksperymentów frankistowskiego reżimu: rozdzielania matek i ich dzieci. Wraz z innymi więźniarkami rozpoczyna walkę o swoją godność.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Gdzie przebiega granica między fikcją a rzeczywistością? Co jest dozwolone, a co nie w historii opartej na faktach? Jakie informacje są niezbędne, aby odtworzyć prawdę w fikcyjnej historii? Jaki sens ma odnoszenie się do prawdziwej historii w celu realizacji filmu? Jaka jest różnica między filmem dokumentalnym a fabułą opartą na faktach? Na te i inne tematy porozmawiamy z Mikelem Ruedą, reżyserem filmu Sięgnąć gwiazd.
wtorek, 22 marca
19.00 DOKUMENTY:
OBYWATEL NEGRÍN | CIUDADANO NEGRÍN
reż. Sigfrid Monleón, Carlos Álvarez i Imanol Uribe, Hiszpania 2010, 80'
Nominacja do nagrody Goya 2011 w kategorii dokument
Juan Negrín, ostatni premier rządu II Republiki, to postać owiana czarną legendą. W czasie hiszpańskiej wojny domowej miał zgadzać się na czystki radzieckiej bezpieki w Hiszpanii oraz na przekazanie ZSRR rezerw złota zgromadzonych w banku centralnym. Film polemizuje z utartymi opiniami, by pokazać premiera jako człowieka uwikłanego w rozgrywki światowej i lokalnej polityki. Pozwala widzowi zagłębić się w bogatą biografię i osobowość Juana Negrina, weryfikując fakty i mity na jego temat.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
WIELKI VÁZQUEZ | EL GRAN VÁZQUEZ
reż. Óscar Aibar, Hiszpania 2010, 106'
MFF San Sebastian 2010
Pełna prześmiesznych gagów tragikomedia o życiu Manuela Vazqueza, jednego z mistrzów hiszpańskiego komiksu. Znany z beztroskiego usposobienia Vázquez żenił się 7 razy, sfingował śmierć własnego ojca i nieustannie oszukiwał pracodawców. Akcja filmu rozgrywa się w Barcelonie w latach 60. - Vazquezowi wiedzie się świetnie, żyje łatwo i przyjemnie na koszt innych dzięki sprytnym sztuczkom i cynicznym kłamstewkom. Na usłanej rożami drodze frywolnego rysownika stanie jednak ponury księgowy...
środa, 23 marca
19.00 DOKUMENTY:
FAMILYSTRIP | FAMILYSTRIP
reż. Luis Miñarro, Hiszpania 2009, 70'
MFF San Sebastian 2009
Znany producent filmowy, wizjoner kina Luis Minarro, odpowiedzialny m.in. za Wujka Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia, debiutuje niezwykle osobistym dokumentem dedykowanym własnym rodzicom. Film powstał na bazie wielogodzinnych rozmów producenta z matką i ojcem przy okazji tworzenia rodzinnego portretu. Z filmowanych sesji malarskich powstał zbiór anegdot, wspomnień i historii rodzinnych, który stanowi nie tylko przezabawny opis życia pewnego katalońskiego rodu, ale wyjątkową kronikę historii Hiszpanii i Barcelony.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Luis Miñarro, reżyser filmu Familystrip, obiektywem kamery - niczym skalpelem - zagłębia się w życie swoich rodziców. Jesteśmy świadkami potrójnej historii. Pierwsza jest filmowa. W drugiej malarz portretuje rodziców Luisa, aby reżyser mógł go im podarować. Trzecia jest spleciona ze słów, wrażeń, uczuć i wspomnień. Porozmawiamy z Luisem Miñarro o kinie niekomercyjnym, o estetycznych i etycznych poszukiwaniach w świecie filmu. O tym, jak i dlaczego powstał Familystrip.
21.15 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
KAMIENICA W MADRYCIE | LA COMUNIDAD
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2000, 110'
MFF San Sebastian 2000 - nagroda dla najlepszej aktorki
3 nagroda Goya 2001 - w tym dla najlepszej aktorki
Jeden z najgłośniejszych filmów Alexa de la Iglesii z rewelacyjną rola Carmen Maury, aktorki znanej polskim widzom m.in. z Volver Pedra Almodovara. Julia, dojrzała i zmęczona życiem kobieta, pracuje w agencji nieruchomości. Pewnego dnia w mieszkaniu niedawno zmarłego staruszka znajduje ogromną sumę pieniędzy. Na drodze do szczęścia stanie jej jednak grupa chciwych lokatorów kamienicy pod wodzą bezwzględnego przewodniczącego wspólnoty mieszkaniowej... Czarna komedia, która stała się hitem kasowym 2000 roku w Hiszpanii.
czwartek, 24 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
AITA | AITA
reż. José María de Orbe, Hiszpania 2010, 87'
MFF San Sebastian 2010
MFF Rotterdam 2010
Aita przedstawia dzień po dniu "życie" rodzinnego domu reżysera w Kraju Basków, gdzie od lat nikt nie mieszka. Historia budynku sięga średniowiecza (XI-XII wiek) i miała istotne znaczenie dla dziejów regionu. Film opowiada o codzienności domu łącząc fabułę ze światem magicznym baskijskich mitów o nieśmiertelności duszy. José Maria de Orbe jest reżyserem niekonwencjonalnym. Swoja pasję do kina łączy z silnym zamiłowaniem do sztuk plastycznych, filmów eksperymentalnych oraz instalacji artystycznych.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
BULLYING | BULLYING
reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009, 95'
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2009
Mroczny thriller o problemie maltretowania przez rówieśników, z którym boryka się młodzież na całym świecie. 15-letni Jordi po śmierci ojca przeprowadza się z matką do innego miasta by zacząć tam nowe życie. Na początku wszystko wydaje się iść jak najlepiej. Jednak gdy chłopak przechodzi przez próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza granicę piekła. W drzwiach wita go Nacho, który pomimo młodego wieku należy już do grupy tych, którzy żerują wyłącznie na strachu i cierpieniu innych.
piątek, 25 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
SAMOTNA WYSPA | LA ISLA INTERIOR
reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2009, 93'
MFF San Sebastian 2010
Poruszający dramat o lęku przed szaleństwem, z wielkimi gwiazdami hiszpańskiego kina (Candela Peña, Antonio de La Torre czy Geraldine Chaplin). Gracia, Martín i Coral to trójka rodzeństwa, z których każde wiedzie zupełnie odmienne życie i żadne sobie z nim nie radzi. Choć wiedzą, że potrzebują siebie nawzajem, to w potrzebie nie potrafią sobie pomagać. Wiadomość o zbliżającej się śmierci ojca zmusi rodzeństwo do konfrontacji z najbliższymi i spojrzenia w głąb siebie.
20.45 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
UMRZEĆ ZE ŚMIECHU | MUERTOS DE RISA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 1999, 113'
Osadzona w latach siedemdziesiątych gorzka komedia obrazująca środowisko hiszpańskich komików w okresie post-frankistowskiego rozluźnienia obyczajów. Nino i Bruno, dwaj przeciętni komedianci z prowincji, niespodziewanie odnoszą oszałamiający sukces. Nieoczekiwana popularność, ciągłe występy oraz rzesze fanów sprawiają, że w duecie coraz częściej dochodzi do spięć.
sobota, 26 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
MOSKITIERA | LA MOSQUITERA
reż. Augustí Vila, Hiszpania 2010, 95'
Kryształowy Globus MFF Karlowe Wary 2010
Czarna komedia absurdu, której bohaterowie wierzą, że jedyne czego powinni się bać - to komary. W reakcji na małżeński kryzys rodziców 15-letni Luis przestaje mówić, zaczyna za to znosić do domu bezpańskie psy i koty. Liczba zwierząt nieustannie rośnie, poważnie utrudniając życie katalońskiej rodziny i zmuszając jej członków do podjęcia niestandardowych kroków... Odtwórczyni roli niemej babci, Geraldine Chaplin, uznała scenariusz filmu za jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytała.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
CELA NR 211 | CELDA 211
reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113'
- uwaga! zapraszamy na dodatkowy seans w niedzielę, 27.03, o godz. 19.00!
Nagrody Goya 2009 - 8 nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla najlepszego aktora
Mistrzowski thriller, okrzyknięty jednym z najlepszych hiszpańskich filmów ostatnich lat. Juan, strażnik więzienny, przybywa do zakładu karnego dzień przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Na kilka minut przed wybuchem buntu ulega wypadkowi, a inni strażnicy uciekają zostawiając go nieprzytomnego w celi numer 211. Po przebudzeniu mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i zaczyna udawać jednego ze zbuntowanych więźniów. Od tej chwili będzie musiał walczyć o przeżycie.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Z dr. Mateuszem Borowcem, psychologiem klinicznym i psychoterapeutą, porozmawiamy o ludzkich zachowaniach. W jakim stopniu znamy samych siebie oraz swoje reakcje w sytuacjach, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy? Czy zachowalibyśmy się inaczej w odmiennych warunkach? Co znaczy poznać samego siebie? Jak daleko sięgają granice naszej wytrzymałości? Czy profile psychologiczne bohaterów Celi nr 211 są bliskie prawdy?
pokaz dodatkowy
niedziela, 27 marca
19.00 CELA NR 211 | CELDA 211
reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113'
pokaz dodatkowy
poniedziałek, 28 marca
19.00 HISZPAŃSKI CYRK | BALADA TRISTE DE TROMPETA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010, 107'
seans przedpremierowy (premiera 1 kwietnia 2011)
BILETY:
normalny - 16 zł
ulgowy - 14 zł
Słuchacze kursów językowych Instytutu Cervantesa: 12 zł
KARNET (14 filmów): 140 zł
Festiwalowi towarzyszy:
WYSTAWA "NA CO DZIEŃ" AKTORZY KINA HISZPAŃSKIEGO W OBIEKTYWIE OSCARA FERNANDEZA ORENGO
Klub Fabryka
ul. Zabłocie 23,
18-31 marca 2011,
Wystawa czynna:
śr-pn 15.00—21.00,
wt 15.00—17.30
Na wystawę składają się fotografie aktorów kina hiszpańskiego uchwyconych w prywatnym życiu. "Na co dzień" to kontynuacja wystawy "Poprzez moje oczy" prezentującej fotografie twórców kina hiszpańskiego i latynoamerykańskiego. Oba projekty podróżują po siedzibach Instytutu Cervantesa na całym świecie.
Szczegóły na temat 11.TKH na stronie: http://www.manana.pl/hiszpanie/
Organizatorami TKH są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.
| 11. SEMANA DE CINE ESPAÑOL (en español)
20 - 26 marca 2011
Rusza 11. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego!
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy fabularne oraz dokumentalne z ostatnich lat, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w dniach 17 marca - 10 kwietnia, w wybranych kinach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku.
Na projekcje w ramach 11. TKH zapraszamy do Kina Pod Baranami w dniach 20 - 26 marca!
Wydarzeniem specjalnym 11. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera kultowego w kręgach wielbicieli mocnego, awangardowego kina spod znaku Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Twórczość filmowców łączy nie tylko charakterystyczny przerysowany styl, szybkie tempo akcji oraz mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru. Są również przyjaciółmi w życiu prywatnym.
Podczas festiwalu będzie miała miejsce polska premiera najnowszego filmu Alexa de la Iglesii - HISZPAŃSKI CYRK (Balada triste de trompeta), który na MFF Wenecja 2010 otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz właśnie od Tarantino, przewodniczącego jury. Film otrzymał również w tym roku najwięcej nominacji do najważniejszych nagród filmowych Hiszpanii - Nagród Goya. Nominowany jest w 15 kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego reżysera. Po projekcjach festiwalowych film trafi do regularnej dystrybucji.
Zapraszamy na dwa dodatkowe seanse festiwalowe:
- popularny film CELA NR 211 pokażemy dodatkowo w niedzielę, 27 marca, o godz. 19.00
- a dla tych, którzy nie zobaczyli filmu podczas inauguracji i nie chcą czekać do premiery (1 kwietnia) - specjalny pokaz filmu HISZPAŃSKI CYRK w poniedziałek, 28 marca, o godz. 19.00
PROGRAM 11. Tygodnia Kina Hiszpańskiego:
niedziela, 20 marca
19.00 FILM OTWARCIA:
HISZPAŃSKI CYRK | BALADA TRISTE DE TROMPETA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010, 107'
Srebrny Lew MFF Wenecja 2010 dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz
Wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Hiszpania, rok 1973. Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako "smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego "wesołego klauna", Sergio,który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii...
21.00 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
DZIEŃ BESTII | EL DÍA DE LA BESTIA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 1995, 103'
6 nagród Goya 1996 - w tym dla najlepszego reżysera
Ksiądz Ángel jest przekonany, że odnalazł w księdze Apokalipsy ukrytą informację o zbliżających się narodzinach Antychrysta. Bestia ma narodzić się w Święta Bożego Narodzenia 1995 roku w Madrycie. Ángel pragnie temu zapobiec wszelkimi możliwymi metodami.
poniedziałek, 21 marca
19.00 NOWE KINO BASKIJSKIE:
ZAKAZANA PAMIĘĆ | DEBEKATUTA DAGO OROITZEA | PROHIBIDO RECORDAR
reż. Txaber Larreategi, Josu Martínez, Hiszpania 2010, 53'
MFF San Sebastian 2010
W Hiszpanii powstaje dziś wiele filmów poruszających trudny temat zbrodni wojny domowej oraz represji reżimu generała Franco. Dokument Zakazana pamięć można potraktować jako uzupełnienie filmu fabularnego Sięgnąć gwiazd. Fabuła filmu składa się z historii kilku kobiet, które żyją do dziś i zgodziły się opowiedzieć jak trafiły do kobiecego więzienia Saturrarán, co je tam spotkało oraz o tym jak ten okres boleśnie naznaczył ich życie.
20.15 NOWE KINO BASKIJSKIE:
SIĘGNĄĆ GWIAZD | IZARREN ARGIA | ESTRELLAS QUE ALCANZAR
reż. Mikel Rueda, Hiszpania 2010, 90'
MFF San Sebastian 2010
Przy malowniczej plaży Saturrarán (Kraj Basków) znajdował się kiedyś kurort, który zamieniono w seminarium, a potem w jedno z najcięższych więzień frankistowskiego reżimu. W latach 1937 - 1944 przewieziono tam dwa tysiące kobiet z całej Hiszpanii. Film opowiada historię Victorii, która w czasie wojny trafia do Saturrarán gdzie doświadcza jednego z najbardziej makabrycznych eksperymentów frankistowskiego reżimu: rozdzielania matek i ich dzieci. Wraz z innymi więźniarkami rozpoczyna walkę o swoją godność.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Gdzie przebiega granica między fikcją a rzeczywistością? Co jest dozwolone, a co nie w historii opartej na faktach? Jakie informacje są niezbędne, aby odtworzyć prawdę w fikcyjnej historii? Jaki sens ma odnoszenie się do prawdziwej historii w celu realizacji filmu? Jaka jest różnica między filmem dokumentalnym a fabułą opartą na faktach? Na te i inne tematy porozmawiamy z Mikelem Ruedą, reżyserem filmu Sięgnąć gwiazd.
wtorek, 22 marca
19.00 DOKUMENTY:
OBYWATEL NEGRÍN | CIUDADANO NEGRÍN
reż. Sigfrid Monleón, Carlos Álvarez i Imanol Uribe, Hiszpania 2010, 80'
Nominacja do nagrody Goya 2011 w kategorii dokument
Juan Negrín, ostatni premier rządu II Republiki, to postać owiana czarną legendą. W czasie hiszpańskiej wojny domowej miał zgadzać się na czystki radzieckiej bezpieki w Hiszpanii oraz na przekazanie ZSRR rezerw złota zgromadzonych w banku centralnym. Film polemizuje z utartymi opiniami, by pokazać premiera jako człowieka uwikłanego w rozgrywki światowej i lokalnej polityki. Pozwala widzowi zagłębić się w bogatą biografię i osobowość Juana Negrina, weryfikując fakty i mity na jego temat.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
WIELKI VÁZQUEZ | EL GRAN VÁZQUEZ
reż. Óscar Aibar, Hiszpania 2010, 106'
MFF San Sebastian 2010
Pełna prześmiesznych gagów tragikomedia o życiu Manuela Vazqueza, jednego z mistrzów hiszpańskiego komiksu. Znany z beztroskiego usposobienia Vázquez żenił się 7 razy, sfingował śmierć własnego ojca i nieustannie oszukiwał pracodawców. Akcja filmu rozgrywa się w Barcelonie w latach 60. - Vazquezowi wiedzie się świetnie, żyje łatwo i przyjemnie na koszt innych dzięki sprytnym sztuczkom i cynicznym kłamstewkom. Na usłanej rożami drodze frywolnego rysownika stanie jednak ponury księgowy...
środa, 23 marca
19.00 DOKUMENTY:
FAMILYSTRIP | FAMILYSTRIP
reż. Luis Miñarro, Hiszpania 2009, 70'
MFF San Sebastian 2009
Znany producent filmowy, wizjoner kina Luis Minarro, odpowiedzialny m.in. za Wujka Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia, debiutuje niezwykle osobistym dokumentem dedykowanym własnym rodzicom. Film powstał na bazie wielogodzinnych rozmów producenta z matką i ojcem przy okazji tworzenia rodzinnego portretu. Z filmowanych sesji malarskich powstał zbiór anegdot, wspomnień i historii rodzinnych, który stanowi nie tylko przezabawny opis życia pewnego katalońskiego rodu, ale wyjątkową kronikę historii Hiszpanii i Barcelony.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Luis Miñarro, reżyser filmu Familystrip, obiektywem kamery - niczym skalpelem - zagłębia się w życie swoich rodziców. Jesteśmy świadkami potrójnej historii. Pierwsza jest filmowa. W drugiej malarz portretuje rodziców Luisa, aby reżyser mógł go im podarować. Trzecia jest spleciona ze słów, wrażeń, uczuć i wspomnień. Porozmawiamy z Luisem Miñarro o kinie niekomercyjnym, o estetycznych i etycznych poszukiwaniach w świecie filmu. O tym, jak i dlaczego powstał Familystrip.
21.15 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
KAMIENICA W MADRYCIE | LA COMUNIDAD
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2000, 110'
MFF San Sebastian 2000 - nagroda dla najlepszej aktorki
3 nagroda Goya 2001 - w tym dla najlepszej aktorki
Jeden z najgłośniejszych filmów Alexa de la Iglesii z rewelacyjną rola Carmen Maury, aktorki znanej polskim widzom m.in. z Volver Pedra Almodovara. Julia, dojrzała i zmęczona życiem kobieta, pracuje w agencji nieruchomości. Pewnego dnia w mieszkaniu niedawno zmarłego staruszka znajduje ogromną sumę pieniędzy. Na drodze do szczęścia stanie jej jednak grupa chciwych lokatorów kamienicy pod wodzą bezwzględnego przewodniczącego wspólnoty mieszkaniowej... Czarna komedia, która stała się hitem kasowym 2000 roku w Hiszpanii.
czwartek, 24 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
AITA | AITA
reż. José María de Orbe, Hiszpania 2010, 87'
MFF San Sebastian 2010
MFF Rotterdam 2010
Aita przedstawia dzień po dniu "życie" rodzinnego domu reżysera w Kraju Basków, gdzie od lat nikt nie mieszka. Historia budynku sięga średniowiecza (XI-XII wiek) i miała istotne znaczenie dla dziejów regionu. Film opowiada o codzienności domu łącząc fabułę ze światem magicznym baskijskich mitów o nieśmiertelności duszy. José Maria de Orbe jest reżyserem niekonwencjonalnym. Swoja pasję do kina łączy z silnym zamiłowaniem do sztuk plastycznych, filmów eksperymentalnych oraz instalacji artystycznych.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
BULLYING | BULLYING
reż. Josetxo San Mateo, Hiszpania 2009, 95'
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2009
Mroczny thriller o problemie maltretowania przez rówieśników, z którym boryka się młodzież na całym świecie. 15-letni Jordi po śmierci ojca przeprowadza się z matką do innego miasta by zacząć tam nowe życie. Na początku wszystko wydaje się iść jak najlepiej. Jednak gdy chłopak przechodzi przez próg nowego gimnazjum nieświadomie przekracza granicę piekła. W drzwiach wita go Nacho, który pomimo młodego wieku należy już do grupy tych, którzy żerują wyłącznie na strachu i cierpieniu innych.
piątek, 25 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
SAMOTNA WYSPA | LA ISLA INTERIOR
reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2009, 93'
MFF San Sebastian 2010
Poruszający dramat o lęku przed szaleństwem, z wielkimi gwiazdami hiszpańskiego kina (Candela Peña, Antonio de La Torre czy Geraldine Chaplin). Gracia, Martín i Coral to trójka rodzeństwa, z których każde wiedzie zupełnie odmienne życie i żadne sobie z nim nie radzi. Choć wiedzą, że potrzebują siebie nawzajem, to w potrzebie nie potrafią sobie pomagać. Wiadomość o zbliżającej się śmierci ojca zmusi rodzeństwo do konfrontacji z najbliższymi i spojrzenia w głąb siebie.
20.45 RETROSPEKTYWA ALEXA DE LA IGLESII:
UMRZEĆ ZE ŚMIECHU | MUERTOS DE RISA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 1999, 113'
Osadzona w latach siedemdziesiątych gorzka komedia obrazująca środowisko hiszpańskich komików w okresie post-frankistowskiego rozluźnienia obyczajów. Nino i Bruno, dwaj przeciętni komedianci z prowincji, niespodziewanie odnoszą oszałamiający sukces. Nieoczekiwana popularność, ciągłe występy oraz rzesze fanów sprawiają, że w duecie coraz częściej dochodzi do spięć.
sobota, 26 marca
19.00 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
MOSKITIERA | LA MOSQUITERA
reż. Augustí Vila, Hiszpania 2010, 95'
Kryształowy Globus MFF Karlowe Wary 2010
Czarna komedia absurdu, której bohaterowie wierzą, że jedyne czego powinni się bać - to komary. W reakcji na małżeński kryzys rodziców 15-letni Luis przestaje mówić, zaczyna za to znosić do domu bezpańskie psy i koty. Liczba zwierząt nieustannie rośnie, poważnie utrudniając życie katalońskiej rodziny i zmuszając jej członków do podjęcia niestandardowych kroków... Odtwórczyni roli niemej babci, Geraldine Chaplin, uznała scenariusz filmu za jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytała.
20.45 NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
CELA NR 211 | CELDA 211
reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113'
- uwaga! zapraszamy na dodatkowy seans w niedzielę, 27.03, o godz. 19.00!
Nagrody Goya 2009 - 8 nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla najlepszego aktora
Mistrzowski thriller, okrzyknięty jednym z najlepszych hiszpańskich filmów ostatnich lat. Juan, strażnik więzienny, przybywa do zakładu karnego dzień przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Na kilka minut przed wybuchem buntu ulega wypadkowi, a inni strażnicy uciekają zostawiając go nieprzytomnego w celi numer 211. Po przebudzeniu mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i zaczyna udawać jednego ze zbuntowanych więźniów. Od tej chwili będzie musiał walczyć o przeżycie.
Po filmie - spotkanie z cyklu Cineforum:
Z dr. Mateuszem Borowcem, psychologiem klinicznym i psychoterapeutą, porozmawiamy o ludzkich zachowaniach. W jakim stopniu znamy samych siebie oraz swoje reakcje w sytuacjach, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy? Czy zachowalibyśmy się inaczej w odmiennych warunkach? Co znaczy poznać samego siebie? Jak daleko sięgają granice naszej wytrzymałości? Czy profile psychologiczne bohaterów Celi nr 211 są bliskie prawdy?
pokaz dodatkowy
niedziela, 27 marca
19.00 CELA NR 211 | CELDA 211
reż. Daniel Monzón, Hiszpania 2009, 113'
pokaz dodatkowy
poniedziałek, 28 marca
19.00 HISZPAŃSKI CYRK | BALADA TRISTE DE TROMPETA
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2010, 107'
seans przedpremierowy (premiera 1 kwietnia 2011)
BILETY:
normalny - 16 zł
ulgowy - 14 zł
Słuchacze kursów językowych Instytutu Cervantesa: 12 zł
KARNET (14 filmów): 140 zł
Festiwalowi towarzyszy:
WYSTAWA "NA CO DZIEŃ" AKTORZY KINA HISZPAŃSKIEGO W OBIEKTYWIE OSCARA FERNANDEZA ORENGO
Klub Fabryka
ul. Zabłocie 23,
18-31 marca 2011,
Wystawa czynna:
śr-pn 15.00—21.00,
wt 15.00—17.30
Na wystawę składają się fotografie aktorów kina hiszpańskiego uchwyconych w prywatnym życiu. "Na co dzień" to kontynuacja wystawy "Poprzez moje oczy" prezentującej fotografie twórców kina hiszpańskiego i latynoamerykańskiego. Oba projekty podróżują po siedzibach Instytutu Cervantesa na całym świecie.
Szczegóły na temat 11.TKH na stronie: http://www.manana.pl/hiszpanie/
Organizatorami TKH są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.